• wspolpraca@zlotykopniak.tv
urodziny Lechii Gdansk

Lechia Gdańsk formalnie powstała w 1945r., jednak jej korzenie sięgają wcześniej. W 1903r., powstała Lechia Lwów, która jest określana jako starsza siostra gdańskiego zespołu, Historycy sportu są w stanie udowodnić, że Lechia Gdańsk pochodzi od Lechii Lwów, Maksymilian Dudryk był założycielem zespołu, w cztery lata później doszło do fuzji klubu z Klubem Gimnastyczno- Sportowym IV Gimnazjum, w wyniku powołano do życia Pogoń Lwów. Tadeusz Dudryk nie pogodził się z tą sytuacją, w 1911r., reaktywując Lechię Lwów. Właśnie dlatego, możemy mówić, że protoplasta klubu z Gdańska ma 111 lat.

Życzymy młodym zawodnikom z zespołu Złoty Kopniak, aby w przyszłości mieli szansę reprezentować drużynę o tak wspaniałej i motywującej historii, jak Lechia Gdańsk.

Najpiękniejsze momenty w historii Lechii Gdańsk

Lechia Gdańsk, która w sezonie 2022/23, zagra w eliminacjach LKE UEFA jest klubem o bogatej tradycji. W przeszłości, zdobywała dwukrotnie Puchar Polski, również dwa razy, Superpuchar kraju, zaś od sezonu 2008/09, stale gra w najwyższej klasie rozgrywkowej, w Polsce. Piękną chwilą był awans do rozgrywek Pucharu Zdobywców Pucharów, gdzie w sezonie 1983/84, przyszło grać z turyńskim Juventusem. Mecze z Juventusem były nagrodą za wywalczenie Pucharu Polski, który drużyna z Gdańska zdobyła jeszcze jako trzecioligowiec. Prawdopodobnie, właśnie tamte chwile były najpiękniejsze w historii klubu.

Jak Lechia Gdańsk świętowała swoje urodziny?

Przed rokiem, Lechia Gdańsk świętowała swoje 75-lecie, jako gdański klub. W związku z pandemią, rocznica przebiegła blado, dlatego też w obecnym sezonie, fani świętowali podwójnie. Zespół świętował urodziny w sposób najlepszy z możliwych, awansem do europejskich pucharów, w Europie lechiści zagrają po raz czwarty.

Lechia Gdańsk - klub z tradycją

Lechia Gdańsk to klub z bardzo bogatą tradycją, który w sezonie 2022/23, zagra w Europie po raz czwarty. Najlepszy start, miał miejsce w 1985r., kiedy to Lechiści mierzyli się w ramach Pucharu Intertoto z Lyngby BK, Spartą Praga oraz z FC Zurich. W barwach gdańskiego klubu grało wielu uznanych zawodników, byli to m.in. Marek Zieńczuk, Tomasz Dawidowski, eks reprezentanci, którzy są wychowankami Lechii.

Prawdopodobnie, największą gwiazdą Lechii jest Zdzisław Puszkarz, zawodnik porównywalny talentem do najlepszych polskich zawodników, który jednakże przez całą karierę oprócz krótkiego epizodu w niemieckim Holstein Kiel, związany był z zespołami z Trójmiasta. 111 urodziny Lechii Gdańsk to szansa, by zyskać nowe rzesze fanów, Mając na uwadze, że starsza siostra gdańskiego zespołu, Lechia Lwów powstała w 1903r., klub który bę∂zie reprezentować polski football na arenie międzynarodowej w rozgrywkach LKE UEFA, jest najstarszy w Polsce, drugi najstarszy ekstraklasowy zespół, Cracovia, powstał w trzy lata później.


Ostatnie wpisy